inetsport.pl

Blog tematyczny o sporcie, podróżach, zdrowiu, urodzie i stylu życia.

Poradnik

Co na grzybice paznokcia – najskuteczniejsze sposoby

Co na grzybice paznokcia – najskuteczniejsze sposoby

Zdrowe paznokcie są jednym z elementów dbania o higienę osobistą i estetykę ciała. Niestety, nawet najdrobniejsze ubytki – zadrapania, przecięcia czy nawet zbyt agresywny pedicure – mogą stać się dogodnym terenem dla rozwoju grzybów. Ozdoby na dłoniach nagle stają się powodem do wstydu i dyskomfortu. Więc jak sobie radzić z niepożądanym gościem? Gdzie szukać skutecznych rozwiązań na grzybicę paznokci?

Przyczyny powstawania grzybicy paznokci

Grzybica paznokci, która jest także znana jako onychomikoza, jest częstym problemem dotykającym wiele osób. Grzybicę paznokci najczęściej wywołują grzyby dermatofity. Są to pasożyty, które żyją przede wszystkim w wilgotnym i ciepłym środowisku. Grzybica paznokci może być również skutkiem zakażenia drożdżykami i pleśniawkami, które normalnie zasiedlają naszą skórę, ale pod wpływem różnych czynników mogą przejść w fazę patologiczną.

Po pierwsze, warunki umożliwiające rozwój grzybicy paznokci obejmują m.in.:

  • Aktywność fizyczną prowadzącą do nadmiernego pocenia się
  • Regularne chodzenie boso, zwłaszcza w miejscach publicznych, takich jak baseny, sauny, siłownie
  • Stosowanie niewłaściwych kosmetyków do pielęgnacji dłoni i stóp
  • Nieniałość w zakładach kosmetycznych podczas zabiegów na paznokcie.

Metody leczenia grzybicy paznokci

Chociaż grzybica paznokci może być nieco trudna do leczenia i może wymagać sporo cierpliwości, to jednak istnieje wiele skutecznych metod na pozbycie się tego problemu. Pamiętaj jednak, że w przypadku grzybicy paznokci samodzielne leczenie nie zawsze jest skuteczne. Zalecane jest skonsultowanie problemu z lekarzem lub farmaceutą.

Domowe sposoby na grzybicę paznokci

Najpopularniejszymi domowymi sposobami na walkę z grzybicą paznokci są:

  • Occie jabłkowy: jest to naturalny środek przeciwgrzybiczy. Można go stosować miejscowo, aplikując bezpośrednio na zakażony paznokieć.
  • Olejek z drzewa herbacianego: znany ze swoich potężnych właściwości antybakteryjnych i przeciwgrzybiczych. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, należy go stosować dwa razy dziennie.
  • Pasta z sody oczyszczonej: sodę można stosować w formie pasty, którą nakłada się na zakażony paznokieć, a potem zostawia na 10-20 minut.

Środki farmakologiczne przeciwko grzybicy paznokci

Jeżeli domowe metody nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, warto skonsultować problem z dermatologiem. W przypadku zdiagnozowania grzybicy paznokci, lekarz może zalecić stosowanie środków farmakologicznych. Dostępne są w różnych formach, takich jak kremy, lakiery, a nawet tabletki doustne, które działają od wewnątrz organizmu. Niektóre z nich dostępne są bez recepty, ale wiele potężniejszych leków jest dostępnych tylko na receptę. Leczenie farmakologiczne zazwyczaj trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy.

Prewencja i zapobieganie grzybicy paznokci

Zapobieganie grzybicy paznokci jest zdecydowanie łatwiejsze niż jej leczenie. Aby zminimalizować ryzyko zarażenia, konieczne jest przestrzeganie podstawowych zasad higieny. Należy dbać o odpowiednią pielęgnację paznokci, unikać chodzenia boso w miejscach publicznych, oraz regularnie wietrzyć i przewiewać obuwie.

Najlepszą formą prewencji jest jednak regularne kontrolowanie stanu swoich paznokci i w razie jakichkolwiek podejrzeń o infekcję grzybiczą – jak najszybsze podjęcie działań. Wprawdzie grzybica paznokci nie jest groźna dla zdrowia, to jednak może wywołać sporo nieprzyjemności i dyskomfortu.

Zobacz też: Co oznaczają białe plamki na paznokciach?

Udostępnij

O autorze

Jeśli interesujesz się sportem, to właśnie trafiłeś do dobrego miejsca! Redakcja inetsport.pl to zespół specjalistów w dziedzinie sportu, która dzieli się najważniejszymi informacjami.