inetsport.pl

Blog tematyczny o sporcie, podróżach, zdrowiu, urodzie i stylu życia.

Poradnik

Czym jest gluten i jak wpływ na Twój organizm?

Czym jest gluten i jak wpływ na Twój organizm?

W ostatnich latach gluten stał się jednym z największych wrogów zdrowego odżywiania – obok soli i cukru. Czy faktycznie jedzenie produktów z glutenem jest szkodliwe? Przekonajmy się, czym jest gluten i jak wpływa na organizm.

Co to jest gluten?

Gluten znajduje się w zbożach oraz ich modyfikacjach. Wykorzystywany szczególnie w branży spożywczej, ponieważ przyspiesza proces fermentacji, wpływa na konsystencję, puszystość i elastyczność. Uwielbiasz, gdy pieczywo jest chrupiące na wierzchu, a miękkie w środku? To właśnie zasługa glutenu. 

Dlatego też właściwości glutenu pomagają przygotować wypieki cukiernicze, pieczywo, pierogi czy makarony, ale znajdziesz go również w gotowych zupach, sosach i w wielu innych produktach.

Czy gluten jest zdrowy? Kto powinien unikać glutenu?

Samo spożywanie glutenu dla większości osób nie powinno wpływać negatywnie na zdrowie. Tym bardziej że w dużej części produktów spożywczych znajdziemy mniejsze lub większe ilości glutenu. Wyjątkiem są artykuły, które zawierają na opakowaniu oznaczenie z przekreślonym kłosem, wtedy faktycznie możemy mieć pewność, że w środku nie znajdują się żadne ślady glutenu. Jeśli masz problem ze znalezieniem produktów spożywczych bez glutenu, to dobrym pomysłem może być skorzystanie z usług cateringu, który oferuje dietę bez glutenu – znajdziesz ją np. na stronie https://powermeal.pl/catering-gliwice/.

Czy zatem gluten jest dla każdego? Niestety nie. Istnieje kilka grup osób, które powinny kategorycznie wyeliminować ze swojej diety produkty, w których znajduje się gluten. Zazwyczaj dotyczy to występowania następujących chorób:

  • alergia – osoby, które borykają się z alergią na gluten, często mają problemy z układem pokarmowym lub oddechowym, objawy mogą być widoczne również na skórze;

  • celiakia – to choroba autoimmunologiczna, związana z zanikiem kosmków jelita cienkiego; w przypadku tej choroby nawet niewielka ilość glutenu może prowadzić do bólu brzucha, osłabienia, biegunki i wielu innych nasilonych objawów, które utrudniają codzienne funkcjonowanie; 

  • nieceliakalna nadwrażliwość na gluten – niekiedy zdarza się też tak, że dana osoba może mieć objawy podobne do alergii i celiakii, pomimo braku diagnozy którejkolwiek z tych chorób. Jednak nie oznacza, że jedzenie potraw z glutenem jest wtedy wskazane. Ważna jest obserwacja swojego stanu zdrowia, jeśli kilka godzin czy dni po posiłku odczuwasz problemy trawienne, np. wzdęcia, biegunkę, zaparcia, ból brzucha, to być może winą jest właśnie nieceliakalna nadwrażliwość na gluten.

Inne objawy, które mogą wskazywać, że należy wyeliminować gluten

Być może nawet nie wiesz, że takie objawy, jak nieżyt nosa, zaczerwienienie oczu, bóle stawów czy ciągłe uczucie zmęczenia, również mogą wiązać się z nietolerancją glutenu. Dlatego cateringi np. https://powermeal.pl/catering-sosnowiec/ oferują dania, które są całkowicie pozbawione glutenu. Nie bagatelizuj sygnałów, jakie wysyła Twój organizm. Tym bardziej że spożywanie dużej ilości glutenu może doprowadzić nawet do niedokrwistości czy ataków astmy.

Artykuł sponsorowany

Udostępnij

O autorze

Jeśli interesujesz się sportem, to właśnie trafiłeś do dobrego miejsca! Redakcja inetsport.pl to zespół specjalistów w dziedzinie sportu, która dzieli się najważniejszymi informacjami.